Rok szkolny 2018/2019
IV Przerwa na czytanie
W dniu 10 maja 2019r. uczniowie naszej szkoły z radością przyłączyli się do czwartej edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w ilości czytających na przerwie „IV Przerwa na czytanie”, która została zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2019r. Uczniowie klas I - VIII czytali książki przyniesione z domowych biblioteczek lub wypożyczone ze szkolnej biblioteki na dwóch przerwach. W sumie w czasie dwóch przerw czytało 72 uczniów. Do akcji przyłączyły się również dzieci z oddziału przedszkolnego i chociaż same nie potrafią jeszcze czytać, chętnie słuchały baśni czytanych przez Panią.
Czyste powietrze - zdrowy człowiek
„Czyste powietrze – zdrowy człowiek”.
Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Oddychamy w naszym kraju bardzo złym powietrzem, przez co rocznie umiera przedwcześnie ponad 48 tysięcy osób. Statystycznie każdy Polak żyje o rok krócej z powodu dolegliwości, do jakich przyczyniają się zanieczyszczenia powietrza. W składzie smogu znajdują się szkodliwe związki chemiczne, między innymi tlenek azotu oraz tlenek siarki. Za najniebezpieczniejszy składnik smogu uważany jest rakotwórczy benzopiren. Dzieci są najbardziej narażone na negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, układ oddechowy dzieci jest jeszcze niedojrzały, a drogi oddechowe wąskie i krótkie, co zwiększa ich podatność na podrażnienia i stan zapalny. Ponadto dzieci oddychają szybciej niż dorośli, a w dodatku zanieczyszczenia kumulują się bliżej gruntu, dlatego dzieci wdychają ich proporcjonalnie więcej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że duży odsetek maluchów oddycha ustami, a nie przez nos, który jest w stanie wyłapać więcej zanieczyszczeń. Szacuje się, że już około 6 proc. polskich dzieci cierpi z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza.
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa ryzyko:
• chorób układu oddechowego (np. astmy, zapalenia płuc),
• chorób układu krążenia (np. miażdżycy, nadciśnienia, zawału),
• alergii,
• problemów z układem nerwowym (np. z pamięcią, koncentracją),
• występowania nowotworów (np. rak krtani, płuc, gardła) u coraz młodszych osób.
Każdy z nas jest odpowiedzialny za stan powietrza. Każdy z nas może cegiełkę dołożyć, żeby było chociażby odrobinę lepiej. Jeśli ogrzewamy nasze domy opałem stałym powinniśmy wybierać opał dobrej jakości, a największym błędem jest spalanie w domowych piecach śmieci.
Tego nie pal w piecu:
- kolorowe czasopisma,
- opakowania po jogurtach,
- plastikowe butelki,
- stare opony,
- pieluchy
- inne śmieci.
Jeśli namówisz do takiej zmiany sąsiadów, jeszcze w tym sezonie będziesz oddychać czystszym powietrzem. Pamiętaj: małe zmiany, gdy są powszechne, przynoszą wielkie rezultaty.
Lekcja zdrowia
"Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na terenach kolejowych" - prelekcja
W dniu 22 października w naszej szkole funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei z Włoszczowy przeprowadzili prelekcję edukacyjną dla dzieci na temat: "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na terenach kolejowych".
"Pierwszaki zdrowo i bezpiecznie do szkoły"Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Echa Dnia „Pierwszaki Zdrowo i Bezpiecznie do Szkoły". Głównym celem akcji było przekazanie dzieciom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia. Spotkanie poprowadził miły konferansjer, który razem z maskotką Echa Dnia – Jeżem Edkiem zapraszał kolejnych gości na scenę. Najpierw pojawili się pracownicy Krajowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy zapoznali dzieci z bajką „Krusikowo” oraz odegrali scenkę o trzmielu Okruszku i pszczółce Kruszynce. Przeżywali oni wiele przygód również te niebezpieczne, lecz każda przygoda uczyła ich nowych bezpiecznych zachowań. Następnie na scenie pojawili się strażacy, którzy opowiadali o swojej pracy, prezentowali wyposażenie strażaka oraz przypominali o prawidłowym zachowaniu w sytuacji zetknięcia się z ogniem. Pokaz kolejnych gości – policjantów ruchu drogowego bardzo podobał się wszystkim dzieciom. Próby naśladowania policjanta kierującego ruchem drogowym w rytm gwizdka i muzyki rozweselił małych widzów. Uczniowie przypomnieli, że nie wolno bawić się środkami chemicznymi oraz zawsze należy uważnie przechodzić przez jezdnie.Do tematyki bezpieczeństwa nauczyciele powracają wielokrotnie na zajęciach, ucząc dzieci postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. Są to tematy niezwykle ważne, gdyż od wiedzy i świadomości najmłodszych zależy często zdrowie a nawet życie wielu z nich. Dlatego udział w takich akcjach i powracanie do tematyki bezpieczeństwa ma duże znaczenie.pierwszaki zdrowo i bezpiecznie do szkoły
Akcja " Sprzątanie Świata"
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! W piątek 21 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Uczniowie podczas sprzątania używali rękawic ochronnych, a śmieci były zbierane do foliowych worków, które przygotował dla nas Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego we Włoszczowie. Akcja przebiegała sprawnie, uczniowie zebrali 10 worków odpadów, wśród których przewagę stanowił papier, szkło i plastik. Uporządkowano ulice: Szkolną, Wspólną, Tęczową, Kasztanową, Kolejową, Włoszczowską, St. Czarnieckiego oraz teren parku. Efekty pracy były zadowalające. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!