Aktualności
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
08.05.2025
Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
06.05.202525Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez uczniów z oddziału 0 i klasy 1, była wydarzeniem pełnym zaangażowania i entuzjazmu.
Młodzi aktorzy z zapałem wcielili się w swoje role, przybliżając widzom znaczenie tego ważnego dokumentu. Scenariusz akademii obejmował zarówno krótkie scenki teatralne, jak i recytacje wierszy, które w przystępny sposób przybliżyły dzieciom i gościom wartości takie jak wolność, równość i braterstwo. Nie zabrakło również elementów muzycznych – uczniowie wykonali kilka pieśni patriotycznych, które dodały wydarzeniu podniosłego charakteru. Dekoracje sali oraz stroje młodych artystów były starannie przygotowane, co dodatkowo podkreśliło uroczysty nastrój akademii. Wydarzenie zakończyło się gromkimi brawami, a dumni nauczyciele i rodzice nie kryli wzruszenia i podziwu dla talentu oraz zaangażowania dzieci.
Wielki sukces naszej reprezentacji w turnieju gier i zabaw ruchowych!
29.04.2025Z dumą informujemy, że reprezentacja naszej szkoły zdobyła II miejsce w XVI Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych Klas 1–3 o Puchar Burmistrza Gminy Włoszczowa, który odbył się dziś w Koniecznie! Nasi dzielni zawodnicy dali z siebie wszystko, pokazując ogromne zaangażowanie, sportowego ducha i serce do walki!
Gratulujemy naszym małym zwycięzcom – jesteśmy z Was bardzo dumni! Pokazaliście, co znaczy prawdziwa drużyna: wspieraliście się nawzajem, graliście fair, nie poddawaliście się i przede wszystkim świetnie się bawiliście!
1
Światowy Dzień Książki
28.04.202528 i 29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole wyjątkowe święto – Dni Książki, które upłynęły pod znakiem literackich przygód, barwnych postaci i dobrej zabawy!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla uczniów klas I–III oraz IV–VIII literacki konkurs detektywistyczny. Na szkolnych korytarzach pojawiły się cytaty z dobrze znanych lektur, a zadaniem uczestników było odgadnięcie, z jakiej książki pochodzi każdy z nich. Uczniowie wykazali się doskonałą pamięcią i znajomością literatury – niektóre cytaty zostały rozszyfrowane w mgnieniu oka!
Zwyciężczyniami konkursu zostały: Alicja Leśniewska z klasy II oraz Wiktoria Rak z klasy VI. Obie uczennice najszybciej i najtrafniej rozpoznały tytuły lektur.
Wielkie brawa i gratulacje należą się jednak wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zabawie – za zaangażowanie, pomysłowość i radość, z jaką podeszli do literackiego wyzwania.
Nie zabrakło również kolorowych przebrań – dzieci i młodzież wcielili się w swoich ulubionych bohaterów literackich. Na szkolnych korytarzach można było spotkać między innymi Mary Lennox z Tajemniczego Ogrodu, Alka z Kamieni na szaniec, Hermionę Granger z Harry’ego Pottera, Adasia Niezgódkę z Akademii Pana Kleksa, a nawet Czerwonego Kapturka i Małego Księcia! Kreatywność naszych uczniów nie miała granic, a szkoła na jeden dzień zamieniła się w tętniącą życiem krainę książek.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w organizację tego dnia. Mamy nadzieję, że obchody Dnia Książki zainspirowały wszystkich do jeszcze częstszego sięgania po lektury – bo przecież, jak powiedziała nasza polska noblistka – „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
13
Warsztaty Miodobrania – "Skąd się bierze miód?"
28.04.20252328 kwietnia w naszej szkole zrobiło się naprawdę słodko! Tego dnia odbyły się warsztaty miodobrania pod hasłem "Skąd się bierze miód?". Na początku spotkania poznaliśmy fascynujący świat pszczół – Pan Pszczelarz (nasz przewodnik po krainie miodu) opowiedział nam, jak z nektaru powstaje miód i jak pszczółki zanoszą go do ula. Mogliśmy także obejrzeć prawdziwy sprzęt używany do miodobrania. Żeby jednak nie było za łatwo – każdy uczeń musiał zdać specjalny egzamin ze zdobytej wiedzy! I wiecie co? Wszyscy zdali go śpiewająco! Na zakończenie dzieci złożyły uroczystą obietnicę, że będą przyjaciółmi pszczół i będą je chronić.
Na każdego małego pszczelarza czekał słodki upominek – słoiczek miodu, a dodatkową atrakcją była pyszna degustacja miodu na wafelkach. Palce lizać!
To był naprawdę słodki dzień w naszej szkole!
Międzynarodowy Dzień Ziemi
26.04.202536Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko.
Z tej okazji w dniu 25 kwietnia w naszej szkole uczniowie klasy trzeciej i szóstej przygotowali część artystyczną przypominając o zachowaniach ekologicznych. Przypomnieli, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy z nas jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi. Wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku, dlatego musimy wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym. Młodzi artyści podkreślili, że najlepszym prezentem dla Ziemi jest nasza codzienna ekologiczna troska – dokręcony kran, zgaszenie niepotrzebnej żarówki, segregacja śmieci. Występy uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej.
Pamiętajmy „gdy zginie Ziemia, zginie i człowiek”
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
24.04.2025W dniu 23 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużyna z klasy VI w składzie: Michalina Prymas, Grzegorz Józefowski, Nikola Walasek, Jakub Sosnowski i Szymon Jurek zajęła III miejsce. Podczas trwania turnieju uczniowie rozwiązywali testy z wiedzy o ruchu drogowym, udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokonywali rowerowy tor przeszkód.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
11
XXV Edycja Pucharu Tymbarku
15.04.202515
Podsumowanie konkursu na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną
15.04.202514Z ogromną radością informujemy, że zakończył się nasz szkolny konkurs na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Zaangażowanie uczniów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania — liczba zgłoszonych prac oraz pomysłowość i staranność ich wykonania zrobiły na nas ogromne wrażenie! Wybór zwycięzców nie był łatwy, ponieważ każda ozdoba miała w sobie coś wyjątkowego. Po długich naradach jury wyłoniło laureatów:
I miejsca: Alicja Leśniewska kl.2, Zofia Krzyżanowska kl.1, Miłosz Kaleta kl. 1
II miejsca: Adam Krzyżanowski kl.1, Iga Mesjasz kl.1, Hanna Kościołek kl.3, Filip Jęczmyk oddział przedszkolny 0
III miejsca: Emilia Rak oddział przedszkolny 0, Marcelina Rak kl. 2, Tymon Kaleta oddział przedszkolny, Aleksander Staniek kl. 1
Serdecznie gratulujemy!
Jednocześnie pragniemy z całego serca podziękować wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Dzięki Wam nasza szkoła wypełniła się świąteczną atmosferą i kolorami wiosny.
Uwaga zmiana planu zajęć w dniu 16 kwietnia!
15.04.2025
Akademia z okazji 85 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 15 rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz gala stypendialna
14.04.202558
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej zerówce
04.04.20252 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu nasza zerówka przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji zwiększania świadomości na temat autyzmu, promując akceptację i zrozumienie dla osób ze spektrum autyzmu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, podczas których, obejrzały krótką bajkę edukacyjną, pomagającą zrozumieć, czym jest autyzm. Wykonały prace plastyczne. Rozmawiały o tym, jak każdy z nas jest wyjątkowy i jak ważna jest życzliwość i szacunek wobec innych. Wspólnie założyliśmy niebieskie ubrania, aby okazać solidarność z osobami z autyzmem.
Dzień ten był dla naszych przedszkolaków cenną lekcją empatii i tolerancji.
Drodzy Rodzice zachęcamy do przeczytania
03.04.2025Szanowni Państwo,
pewne rzeczy trwają wiele lat, w tym ta, o której teraz mówię. W fundacji Dbam o Mój Zasięg ułożyliśmy bardzo ważną skalę pomiarową związaną z "fonoholizmem" potocznie nazywanym uzależnieniem. Chodzi o skalę PUS - skalę Problemowego Używania Smartfona.
Test znajdziecie tutaj: https://dbamomojzasieg.pl/skala-problemowego-uzywania-smartfona/
Pamiętajcie Państwo, że to nie jest test na uzależnienie od telefonu komórkowego. O potencjalnym uzależnieniu może poinformować tylko psychoterapeuta lub psychiatra. Jeśli jednak uzyskasz wysoki wynik w przygotowanym kwestionariuszu być może warto poszukać pomocy u specjalisty.
W tym celu możesz skorzystać z BAZY POMOCY dostępnej na terenie całej Polski.
Dziękujemy za Waszą obecność i już szykujcie czas na 14 kwietnia na nowy webinar w ramach Gdańskiego Kodu Rodzicielskiego. Będzie ostro o zaburzeniu odżywania związanymi z porównywaniem się w mediach społecznościowych.
dr Maciej Dębski
Fundacja Dbam o Mój Z@sięg
Konkurs na „Najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną”
31.03.2025
Mali ogrodnicy!
30.03.20258W tym tygodniu nasi zerówkowicze wcielili się w rolę ogrodników! Dzieci zasiały owies. Fasolę umieściły na wilgotnej gazie w słoikach, aby mogły obserwować jej kiełkowanie oraz posadziły cebulkę. To doskonała okazja do nauki cierpliwości i obserwacji, jak rośliny rosną i zmieniają się każdego dnia. Teraz pozostaje nam czekać na pierwsze zielone pędy!
Z niecierpliwością będziemy śledzić efekty ich pracy!
W poszukiwaniu swojej drogi ze Stypendium Horyzonty!
25.03.2025Wiele dróg, jedno stypendium. - to hasło przewodnie Programu Stypendialnego Horyzonty, który już od 15 lat wspiera uczniów i uczennice szkół średnich w rozwoju, realizowaniu pasji oraz odpowiedzialnym i szczęśliwym wkraczaniu w dorosłe życie. Zgłaszać mogą się ósmoklasiści i ósmoklasistki z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców), którzy chcieliby rozpocząć naukę w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej..
Rekrutacja trwa do 31 marca
Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole w Czarncy – Kolorowy Zawrót Głowy i Plecakowa Rewolucja!
23.03.2025Wiosna przyszła do naszej szkoły z wielkim hukiem – i to dosłownie! Wszędzie pełno kolorów, uśmiechów i... nietypowych plecaków, a raczej ich braku!
Każda klasa wylosowała swój kolor i wszyscy uczniowie z dumą paradowali w barwnych stylizacjach – niczym wiosenne kwiaty na łące. A skoro już o kreatywności mowa – dzień bez plecaka przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Zamiast zwykłych tornistrów i plecaków pojawiły się walizki, koszyki na zakupy, poszewki na poduszki, garnki, a nawet... transportery dla kotów i skrzynki na narzędzia! Kto powiedział, że długopisy nie mogą podróżować w klatce dla chomika?
Atmosfera była gorąca, zabawa fantastyczna, a śmiechu co niemiara! Tego dnia szkoła w Czarncy zamieniła się w prawdziwy festiwal kreatywności i dobrej energii.
25ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
24
Wiosenne Zapiekanki Zdrowo, Kolorowo i Pysznie!
23.03.2025Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole pachniał nie tylko radością, ale i... przepysznymi zapiekankami! Uczniowie klas 1-3 w ramach programu Edu - Żywienie zamienili się w prawdziwych kuchennych mistrzów i udowodnili, że zapiekanka wcale nie musi być fast foodem – może być zdrowa, kolorowa i pełna witamin!
Zamiast tłustych sosów, na stołach królowały chrupiące warzywa i pachnące zioła. Kucharze z dumą prezentowali swoje dzieła, a potem... z jeszcze większym apetytem je pochłaniali!
Efekt? Zdrowo, pysznie i bardzo wiosennie! A do tego mnóstwo śmiechu, świetnej zabawy i kulinarnej kreatywności.
Jeśli tak ma wyglądać wiosna, to my jesteśmy na TAK!
Życzymy wszystkim równie smacznej i radosnej wiosny – pełnej zdrowia, uśmiechów i odrobiny kulinarnej fantazji!
51
81. rocznica bitwy na Zwierzyńcu
19.03.2025W dniu 19 marca 2025r. przypadła 81. rocznica bitwy na Zwierzyńcu. Uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny nawiązujący do minionych wydarzeń. Następnie delegacje zaproszonych gości złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową. Po odczytaniu Apelu Poległych uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych udali się do kościoła parafialnego na mszę w intencji poległych partyzantów.
151
Pokaz chemiczno - fizyczny!🧪🥼
18.03.202523Dziś w naszej szkole gościliśmy @CHEMICAL POWER. Pokaz fizyczno-chemiczny przeprowadził Pan Krzysztof Kamiński łącząc elementy nauki i rozrywki. Podczas pokazu uczniowie mogli obserwować różnorodne eksperymenty, które ilustrują zjawiska takie jak reakcje chemiczne, zmiany stanu skupienia i pozwalają widzom zobaczyć w praktyce zasady fizyki i chemii. Wszystkie doświadczenia były pokazywane w sposób kontrolowany i bezpieczny. Pokaz pozytywnie wpłynął na rozwój uczniów, zbudził ich zainteresowanie naukami przyrodniczymi.
Warto uczestniczyć w takich pokazach, ponieważ łączą one naukę z zabawą i pomagają lepiej zrozumieć otaczający nas świat.
Kolejny sukces Jakuba Leśniewskiego!
18.03.2025115 marca w ramach Miesiąca Języka Ojczystego w Krakowie w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzono VIII Dyktando Krakowskie. 500 dorosłych i 100 juniorów zmierzyło się z tekstem dyktanda, a nad poprawnością językową czuwało jury złożone z ekspertów Wydziału Polonistyki UJ oraz członków honorowych.
Posród uczestników w grupie juniorów był uczeń naszej szkoły - Jakub Leśniewski. Po raz kolejny udowodnił, że ortografia i interpunkcja nie maja przed nim zbyt wielu tajemnic. Jakub zajął V miejsce w swojej grupie wiekowej.
Gratulujemy sukcesu!
Serdecznie zapraszamy
17.03.2025Agenda
1. Hejt - depresja i inne konsekwencje psychologiczne - psycholog szkolny.
2. Przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza - przyczyny, pomoc ofiarom przemocy -
przedstawiciela KPP.
3. Spotkanie z wychowawcami w klasach.
Z uwagi na tematykę szkolenia prosimy o obecność.
Obchody Dnia Świętego Patryka w naszej szkole!
17.03.202515W dniu 17 marca 2025 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Uczniowie mieli okazję poznać historię i znaczenie tego święta poprzez prezentacje oraz filmy o życiu św. Patryka. Starsi uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali quizy i krzyżówki tematyczne, sprawdzając swoją wiedzę o Irlandii i jej patronie. Młodsi natomiast z radością kolorowali obrazki związane z tym świętem – nie zabrakło skrzata Leprechauna, tęczy, podkowy i oczywiście czterolistnej koniczynki, symbolu szczęścia.
Tego dnia w całej szkole dominował kolor zielony – uczniowie chętnie ubrali się w barwy kojarzone z Irlandią, co dodatkowo podkreśliło radosny charakter obchodów. Z entuzjazmem pozowali również do zdjęć na tle szkolnej dekoracji, która oddawała klimat tego wyjątkowego święta. Cały dzień upłynął w przyjaznej atmosferze, pełnej kreatywnych aktywności i wspólnej zabawy.
Wizyta w Centrum Edukacji im. Stefana Czarnieckiego
11.03.2025Nasza zerówka miała wyjątkową okazję zwiedzić Centrum Edukacji im. Stefana Czarnieckiego, które mieści się na najwyższym piętrze naszej szkoły. Dzieci z zainteresowaniem poznawały życie i dokonania naszego patrona, Hetmana Stefana Czarnieckiego, który zasłynął jako wybitny dowódca wojskowy i bohater narodowy Polski. Jego imię jest wspomniane w polskim hymnie narodowym, co podkreśla jego znaczenie w historii naszego kraju. Podczas wizyty dzieci miały okazję obejrzeć eksponaty związane z jego życiem, co pozwoliło im lepiej zrozumieć historię i wartości, które reprezentował nasz patron. Była to cenna lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów.
19
Dzień Kobiet
11.03.2025Z okazji Dnia Kobiet, uczniowie naszej szkoły uczcili to wyjątkowe święto, wyrażając swoje uznanie i szacunek dla wszystkich pań. Atmosfera tego dnia była pełna radości i wzajemnej życzliwości.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w stworzenie tego wyjątkowego dnia, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Magiczny świat książek
05.03.2025125 marca 2025 roku dzieci z zerówki miały okazję odwiedzić Filię Biblioteki Publicznej w Czarncy, gdzie czekała na nie wspaniała przygoda z książkami. Podczas wizyty dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki, dowiedziały się, jak dbać o książki oraz jakie skarby kryją biblioteczne półki. Pani bibliotekarka przygotowała dla nich ciekawe opowieści, które zachęciły dzieci do odkrywania magicznego świata literatury. Spotkanie było pełne radości, a zerówkowicze z entuzjazmem zadawali pytania i oglądali książki.
Dziękujemy Pani Ewie Plich za serdeczne przyjęcie i inspirującą lekcję czytelnictwa! Mamy nadzieję, że to dopiero początek przygody naszych przedszkolaków z książkami!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
26.02.20251421 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypominać wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego oraz dbałość o jego przetrwanie. Z okazji tego święta uczniowie klasy drugiej wybrali się na ciekawą lekcję do Biblioteki Publicznej w Czarncy. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od krótkiej rozmowy na temat tego, czym jest język ojczysty i dlaczego jest ważny. Następnie wzięli udział w zabawach z łamańcami językowymi. Kolejnym zadaniem było wylosowanie serduszek z pozytywnymi i negatywnymi działaniami związanymi z poprawnością językową, segregowanie ich i stworzenie zasad jak dbać o nasz język ojczysty. Na zakończenie dzieci mogły poprzeglądać sobie półki z książkami i wypożyczyć te, które wzbudziły ich zainteresowanie.
Dziękujemy pani bibliotekarce – pani Ewie za mile spędzony czas!
Pokaz historyczny z Grupą Artystyczną "Rekonstrukto"
26.02.202539
Wspaniała lekcja przyrody i troski o zwierzęta!
24.02.20251Uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w akcji dokarmiania ptaków. Wspólnie zawiesili karmnik na szkolnym podwórku, aby pomóc skrzydlatym przyjaciołom w zimowe dni. Zaraz po zamontowaniu karmnika dzieci z zaciekawieniem obserwowały, które ptaki jako pierwsze przylecą na ucztę 😊
To była wspaniała lekcja przyrody i troski o zwierzęta!
Archiwum Aktualności