Rok szkolny 2016/2017
Świętokrzyska Polana
18 maja 2017r. przedszkolaki ze starszymi kolegami z klasy I i II oraz z wychowawcami i rodzicami wybrały się na wycieczkę. Wycieczka obejmowała trasę Kielce – Chrusty. W Kielcach dzieci obejrzały musical Dzwonnik z Notre Dame. Po obejrzeniu musicalu pojechały do Chrustów, by tam w Świętokrzyskiej Polanie miło i ciekawie spędzić czas. Pierwsze kroki skierowały do budynku w kształcie statku, w którym mieści się Oceanika. W akwariach Oceaniki zobaczyły ryby z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania. W każdym zbiorniku odtworzono inny biotop. Kolejne kroki skierowały do Parku Miniatur, który swoim kształtem przypomina zarys województwa świętokrzyskiego. W Parku obejrzały 20 makiet największych zabytków w regionie. O każdym z nich można posłuchać zakładając przewodnik multimedialny. Po wyjściu z Parku Miniatur dzieci udały się do długo oczekiwanej Krainy Zabawy, gdzie czekały na nie zjeżdżalnie, karuzela, zagadkowe przejścia, ruchomy statek, kule „Wipe out”. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy jedno z najstarszych drzew w Polsce – Dąb „Bartek”.
XI Przegląd Małych Form Scenicznych
11 maja 2017r. w Domu Kultury we Włoszczowie odbył się XI Przegląd Małych Form Scenicznych po hasłem "Ludowa Nutka Małego Ludka". Przedszkolaki pięknie wykonały taniec "Koziorajka". Swój talent wokalny zaprezentowała Zuzia Rak śpiewając piosenkę "Takiego Jonicka". Za swój występ dzieci otrzymały brawa oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Światowy Dzień Poezji
23 marca przedszkolaki po raz kolejny odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Czarncy. Okazją do spotkania był obchodzony 21 marca Światowy Dzień Poezji. Przedszkolaki wysłuchały przeczytanych przez p. Ewę Plich wierszy: J. Tuwima, J. Brzechwy i W. Chotomskiej. Rozwiązywały quizy i zagadki o ich ulubionych bohaterach bajkowych. Brały udział w konkursach i zabawach wykazując się spostrzegawczością, wyobraźnią i dużą kreatywnością. Na koniec każdy przedszkolak mógł wypożyczyć wybraną przez siebie książeczkę. Czas szybko mijał i trzeba było wracać do sali, gdzie dzieci dzieliły się wrażeniami z pobytu w bibliotece.
Teatrzyk Jaś i Małgosia, w krainie warzyw i owoców
W ramach promocji zdrowia przedszkolaki pod kierunkiem wychowawcy przygotowały teatrzyk Jaś i Małgosia, którego wersję zmodyfikowano do potrzeb, zainteresowań i możliwości dzieci. Inspiracją do bajki był scenariusz autorstwa p. Katarzyny Dybaś Zachełmny. Celem teatrzyku było ukazanie walorów zdrowotnych warzyw i owoców oraz zachęcenie do ich spożywania. Przedstawienie odbyło na forum szkoły w obecności uczniów klas I – VI, nauczycieli i rodziców. Rodzice wykazując się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem przygotowali przepiękne kostiumy. Dużą atrakcją dla dzieci okazało się przygotowanie domku dla czarownicy, który był cały w warzywach
i owocach. W przedstawieniu występowali również rodzice – jedna z mam (p. Małgorzata Rak) wcieliła się rolę czarownicy, a druga ( p. Anna Wójcik) w rolę narratora. Po przedstawieniu dzieci miały okazję wykazać się zdobytą wiedzą rozwiązując zagadki. Na koniec wszyscy uczniowie naszej szkoły wesoło bawili się przy piosence
o warzywach.Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji przedstawienia.
Z wizytą w CEiK
16 lutego w 352. rocznicę śmierci Stefana Czarnieckiego przedszkolaki odwiedziły Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy. Nauczyciel historii – p. Katarzyna Andzel opowiedziała im o patronie szkoły. Dzieci obejrzały znajdujące się tam eksponaty, wśród których chłopcom najbardziej podobały się reprodukcje broni husarskiej i motor, a dziewczynkom stroje z epoki, które chętnie przymierzały.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu u przedszkolaków działo się wiele ciekawych rzeczy. Na początek dzieci przedstawiały swoje misie, króciutko o nich opowiadając. Poznały historię powstania Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczestniczyły w konkursie Co wiem o misiach, nad przebiegiem którego czuwało jury w składzie: Katarzyna Andzel, Anna Wójcik. Dzieci doskonale poradziły sobie z wszystkimi zadaniami. Najwięcej emocji dostarczyło im „smaczne” zadanie. Zawodnicy mieli wylizać miseczki miodu - mniam, mniam. Przedszkolaki wykazały się ogromną sprawnością przechodząc po ławeczce, wkładając w rękawiczkach klocki do pudełka. Po ogłoszeniu werdyktu jury dzieci bawiły się wesoło przy piosence Jadą, jadą misie. Na koniec rodzice czytali im bajki o Misiu Uszatku.
https://spczarnca.edupage.org/album/?#gallery/134
Zdrowo jem, więcej wiem
W roku szkolnym 2016/2017 przedszkolaki przystąpiły do realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej jem”.
W dniu 2 listopada uczestniczyły w zajęciach Poznajemy owoce i warzywa. Wspólnie z nauczycielem przedstawiły inscenizację wiersza Na straganie J. Brzechwy. Rozpoznawały warzywa i owoce różnymi narządami zmysłów. Rozwiązywały przygotowane przez nauczyciela zagadki i rebusy o warzywach. Wykazały się ogromną kreatywnością odpowiadając na pytanie Dlaczego powinny jeść owoce i warzywa?.
Pod czujnym okiem opiekunów robiły sałatkę owocową - która smakowała im jak nigdy.
Na koniec wszyscy wesoło bawili się przy piosence Witaminki, a przyniesione przez dzieci warzywa zostały umieszczone w kąciku przyrody.W dniu 8 listopada odbyło się spotkanie z rodzicami, na które zaproszono p. Beatę Wójcik – edukatora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Pani Beata w ciekawy sposób przekazała informacje na temat Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe. Zwróciła uwagę na podstawowe błędy żywieniowe, do których zaliczyła: zbyt dużą ilość mięsa i wędlin w naszej diecie, za mało witamin i enzymów, niedobór witamin A, B, E, D, za dużo czekoladek, ciastek, słodkości, za mało błonnika, za dużo tłuszczów, za małe spożycie wody i zbyt szybkie spożywanie posiłków. Stwierdziła, że sposób w jaki spożywamy posiłki – jemy szybko, w pośpiechu, nie służy naszemu zdrowiu. Nasze posiłki zawierają zbyt dużo kalorii - często nie do końca wiemy co jemy, gdyż nie czytamy etykiet znajdujących na opakowaniach. Zachęcała do wyrobienia prawidłowych nawyków żywieniowych zarówno wśród dorosłych jak i dzieci . Są nimi:
- regularne spożywanie posiłków,
- 4-5 posiłków dzienne,
- śniadanie,
- urozmaicenie diety,
-naturalność spożywanych posiłków,
- picie wody,
- spożywanie mniejszej ilości soli,
- jedzenie ciemnego pieczywa
- jedzenie mniej słodkości.
Podsumowując dodała, że długotrwałe złe nawyki żywieniowe kumulują się w czasie i ich skutki mogą być widoczne dopiero po kilku latach. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Po prezentacji p. Beata odpowiadała na indywidualne pytania rodziców. Rodzicom wręczono ulotki dotyczące omawianego zagadnienia. Zaproszeni goście wskazywali na potrzebę organizowania takich spotkań. Podano im adres pod którym mogą znaleźć wiele interesujących ich zagadnień: http://www.zdrowojem.fundacjabos.pl
Dzień Pieczonego Ziemniaka
W dniu 29 września 2016r. rodzice przedszkolaków zorganizowali im Dzień Pieczonego Ziemniaka. Wtedy to opiekunowie wraz ze swoimi dziećmi i ich wychowawcą pojechali do Ośrodka Hipoterapii „Podlesie” w Dąbiu. Najmłodsi spędzili tam miło czas bawiąc się na trampolinie, hamaku, zjeżdżalni, w piaskownicy i grając w piłkę. Pod okiem instruktora niemal wszystkie jeździły na koniu (niektóre wielokrotnie). Wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków pod czujnym okiem rodziców i wychowawcy dostarczyło niezapomnianych wrażeń, a ziemniaki smakowały jak nigdy. Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka dzieci otrzymały przygotowane przez Radę Rodziców upominki – bańki mydlane. Pobyt w ośrodku był doskonałą okazją do integracji rodziców ze swoimi pociechami. Rodzice mieli okazję nie tylko obserwować swoje dzieci podczas zabaw, ale także w nich uczestniczyć.
Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Perspektywa powrotu do domu nie wszystkim dzieciom się podobała. Niechętnie opuszczały ośrodek, pytając kiedy znów tu będą mogły przyjechać.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji Dnia Pieczonego Ziemniaka.
- Maluszki witają Wiosnę
- Dzień Kobiet w przedszkolu 0
- Zabawa karnawałowa 0
- Odwiedziny Mikołaja
- Dzień Pluszowego Misia u Maluszków
- Dzień Pluszowego Misia
- Światowy Dzień Życzliwości
- Spekakl teatralny Polskie miasta w basni i legendzie
- Dwujęzyczne Dzieci
- Na ludowo ...
- Dzień Dziewczynki u Maluszków
- Dzień Postaci z Bajek
- Szkoła Pamięta
- III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaków
- Dzień Chłopaka i Dziewczyny
- Dzień Przedszkolaka
- Informacja o opłatach i wyżywienie
- Regulamin przyprowadzania i odbierania dzieci
- Regulamin korzystania z sali
- Rok szkolny 2022/2023
- Rok szkolny 2021/2022
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019/2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Rok szkolny 2014/2015
- Instrukcja logowania do e-dziennik Vulcan
- Podstrona 2
- Podstrona 3
- Podstrona 4
- Podstrona 5