Rok 2015/2016
Gminny Konkurs Recytatorski
18 maja odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem “Brzechwa Dzieciom” organizowany przez ZPO nr 2 we Włoszczowie. Patronat honorowy objął Burmistrz Gminy Włoszczowa- Grzegorz Dziubek. Imprezę zorganizowano w związku przypadającą w tym roku 50-tą rocznicą śmierci Jana Brzechwy. Celem konkursu jest popularyzowanie twórczości Brzechwy i promowanie talentów dzieci.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie z klas I- III ze szkół podstawowych i z oddziałów zerowych z Gminy Włoszczowa. W gronie laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły: Zuzanna Szokalska {klasa II} – wyróżnienie- opiekun Emilia Zawada.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs Ortograficzny "Nie taki diabeł straszny..." II miejsce dla Julii Kościołek
„Polska ortografia jest zupełnie prosta.” twierdzi profesor Jan Miodek - specjalista w dziedzinie poprawności językowej. Czy tak naprawdę jest przekonali się uczestnicy XI edycji gminnego Konkursu Ortograficznego "Nie taki diabeł straszny...". 12 maja br. w Szkole Podstawowej im. Wincentego Przybyszewskiego w Bebelnie zmierzyli się z fragmentem „Latarnika” Henryka Sienkiewicza. Tekst nie należał do najtrudniejszych, niemniej przysporzył uczniom kilku trudności. Wyrazy typu: "konchy żeglarków" czy "sjesta" oraz duża ilość przecinków to nie jedyne pułapki ortograficzne owego dyktanda.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI- Julia Kościołek i Marta Żołnierczyk. Obie dzielnie zmierzyły się
z tekstem. W czołówce finalistów znalazła się Julia zajmując II miejsce.Julii i Marcie serdecznie gratulujemy.
Nasi uczniowie w III edycji łamańców...
28 kwietnia odbyła się III edycja powiatowego konkursu logopedycznego „Łamańce językowe,czyli wierszyki łamiące języki”,organizowanego przez ZPO nr 1 oraz Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną we Włoszczowie przy współpracy z włoszczowskim Domem Kultury. Konkurs objęli honorowym patronatem Starosta Włoszczowski- Jerzy Suliga oraz Burmistrz Gminy Włoszczowa- Grzegorz Dziubek.
Do zmagań recytatorskich przystąpiło 38 uczniów z klas I- III ze szkół podstawowych z powiatu włoszczowskiego.
W gronie laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły: Małgorzata Małek {klasa II} – wyróżnienie- opiekun Emilia Zawada.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Emilia Zawada.
Wielki sukces młodych poetów XVI konkurs poetycki o Laur Wespazjana Kochowskiego
16 kwietnia w Zespole Szkół w Szczekocinach odbyło sie podsumowanie XVI Turnieju Jednego Wiersza „O Laur Wespazjana Kochowskiego”. Jest to konkurs poetycki dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nim po raz pierwszy. Uczniowie szkół podstawowych, (wśród których było czworo z naszej szkoły) nadesłali aż 96 wierszy. Bardzo miłym zaskoczeniem był dla nas werdykt jury: w kategorii klas IV-VI uczennica klasy VI – Julia Kościołek zajęła I miejsce. Wyrecytowany na forum wiersz pt. „Moja Mała Ojczyzna” otrzymał gromkie brawa i wzbudził zainteresowanie dorosłych uczestników konkursu. W kategorii najmłodszych sukces odnieśli uczniowie klasy III. Aleksandra Kowalska autorka wiersza pt. „Moje marzenia” zajęła III miejsce, a Zbigniew Wypych za wiersz pt. „Wiosna” otrzymał wyróżnienie. Nagrodzonych uczniów przygotowała pani Maria Kościołek. Tegoroczne sukcesy zobowiązują nas do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu.
„Moja Mała Ojczyzna”
Ten skrawek Polski
co jest tu, najbliżej,
który codziennie
cieszy moje oczy,
to Czarnca właśnie
moja wieś rodzinna.
Tu się zwyczajnie
moje życie toczy.
Kiedyś maleńka
nieznana nikomu
cichutka, skromna,
niewielka osada.
Dziś, choć wielkością
też się nie wyróżnia,
sercu mojemu
jest niezwykle rada.
Tu się urodził
bohater niezłomny,
który z wrogami
Ojczyzny się zmagał.
Ani Rusowi,
Szwedowi, Tatarom,
Turkom, Kozakom
nic się nie poddawał.
On dzielnie walczył
na swym siwym koniu,
na polu bitwy
spędził całe życie.
Historia w hymnie
oddaje mu hołdy,
podziękowania
wylewa obficie.
Dziś moją wioskę
odwiedzają tłumy,
chwalą pamiątki
po tym bohaterze.
W kościele, w szkole,
w parku, przed pomnikiem,
w tym każdym miejscu
cześć oddają szczerze.
Dziś jestem dumna
z mojej miejscowości,
Małej Ojczyzny,
sławnej w całym świecie.
Tu jest mi dobrze
i tu chcę powracać,
bo ja ją kocham,
kocham ponad życie.
Julia Kościołek
kl. VI
Moje marzenia
Kończy się już zima.
Nie mogę doczekać się wiosny,
Pachnących kwiatów w ogrodzie
I młodziutkich pędów sosny.
Szybkimi krokami zbliża się maj.
Maj w tym roku będzie dla mnie święty,
Będę miała komunię świętą
Oraz wymarzone prezenty.
Pani w szkole obiecała,
Że za dobre wyniki w nauce
Zabierze nas do Wieliczki,
Zwiedzać pod ziemią słone uliczki.
Najbardziej nie mogę się doczekać
Kiedy przyjdzie gorące lato.
Ciekawe, co znowu wymyśli
Mój niestrudzony turysta tato.
Ja bardzo chciałabym jechać z rodzicami w góry.
Może w końcu dotknę tam mięciutkiej chmury,
Pobawię się z innymi dzieciaczkami,
Kupię wam pamiątki, idąc Krupówkami.
Może całą rodziną pojedziemy też nad morze.
Lubię kąpać się w Bałtyku,
Karmić łabędzie i ryby,
Jeść tam gofry i lody na patyku!
Mam również w planach
Zwiedzić Centrum Nauki Kopernik,
Ale to już chyba będzie
Odległy październik.
Ola
Wiosna
Z gałęzi przy oknie
Powiedział mi szpak,
Że ona nadchodzi
Że budzi się świat.
Już ziemia wilgotna,
Gotowa na siew,
Zwierzęta też czują
Odwieczny jej zew.
A pąki na drzewach
Nabrzmiały już tak,
Że buchną zielenią
Na jeden jej znak.
Przybrana kwiatami,
Gniazdem bocianim.
Przyjdź wiosno nareszcie
Przepiękna Pani!
Zibi
Najpiękniejsza pisanka
W tradycji chrześcijańskiej zdobione jajka są nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu, symbolizującym rodzące się życie oraz nadzieję. W naszej szkole wykonywanie pisanek stało się tradycją. Ma ono na celu kultywowanie i popularyzowanie zwyczajów związanych z Wielkanocą. Ozdabiane przez uczniów pisanki biorą udział w konkursie na najpiękniejszą z nich. Z roku na rok są one coraz bardziej oryginalne. W bieżącym roku ich piękno i sposób wykonania przerosły oczekiwania jury. Dzieci wykorzystały najróżniejsze techniki oraz materiały takie jak: krepina, wełna, wstążki, cekiny, gotowe elementy dekoracyjne itp. Po długich naradach jurorzy przyznali miejsca w trzech kategoriach: klasa 0, klasy I-III i klasy IV-VI. Spośród 60 pisanek wyłoniono 20 najpiękniejszych, za które uczestnicy otrzymali nagrody książkowe. Pozostałe prace również zostały nagrodzone ciekawymi upominkami.
Dziękujemy fundatorom nagród - Radzie Rodziców
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. I - VI oraz oddziału przedszkolnego. Rozstrzygnięty zostanie w trzech kategoriach wiekowych:
- oddział przedszkolny
- klasy I - III
- klasy IV - VI
Technika wykonania prac dowolna.
Prace należy wykonać do dnia 18 marca 2016r. i złożyć do p. Marii Kościołek
lub do p. Urszuli Wiśniewskiej.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 23 marca 2016r.
Zapraszamy do udziału.
IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Historycznej HETMANY
W dniach od 24 do 26 lutego trzy uczennice z naszej szkoły: Paulina Żołnierczyk, Marta Żołnierczyk oraz Katarzyna Jędras wraz z opiekunem panią Katarzyną Andzel zwiedzały stolicę. Już po raz dziewiąty nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego HETMANY, w którym wzięło udział ok. 60 uczniów ze szkół noszących imię Stefana Czarnieckiego z całej Polski. Nasza szkoła zajęła III miejsce w Projekcie - Hetmany, który został zrealizowany przez Katarzynę Waligórską.
Pierwszego dnia, po oficjalnym powitaniu wszystkich uczestników nasze uczennice przystąpiły do etapu centralnego konkursu, po którym wszyscy udali się do kina na film Zwierzogród. W kolejnym dniu pobytu w godzinach przedpołudniowych odwiedziliśmy Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Centrum Nauki Kopernik, natomiast po obiedzie uczniowie wraz z warszawskimi nauczycielami mile spędzili czas w Kręgielni.
Dzień Gali Hetmanskiej rozpoczęliśmy od wizyty w Belwederze, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, a także mogliśmy podziwiać piekne wnętrza z XVII wieku. W jednym z gabinetów naszą szczególną uwagę zwrócił obraz „Śmierć Stefana Czarnieckiego”.
Wszystkie koszty naszego pobytu w Warszawie zostały sfinansowane przez 46 Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie.
Kling Glöckchen, klingelingeling....
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Zapach choinki, świątecznych potraw, opłatek na sianku, spotkanie w rodzinnym gronie i wspólne kolędowanie sprawiają, że na chwilę zapominamy o troskach, problemach dnia codziennego. W taki świąteczny nastrój wprowadzili także nas uczestnicy V edycji Konkursu Kolęd i Pastorałek w języku niemieckim „Kling Glöckchen, klingelingeling….”
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Burmistrz Gminy Włoszczowa pan Grzegorz Dziubek oraz Starosta Powiatu Włoszczowskiego pan Jerzy Suliga. Organizatorami konkursu były lokalne szkoły noszące imię Hetmana Stefana Czarnieckiego - Szkoła Podstawowa w Czarncy (Pani Magdalena Michałek) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie (Pani Katarzyna Bąk).
Dźwiękami tytułowych dzwoneczków na scenie włoszczowskiego Domu Kultury rozpoczął się występ przedszkolaków oraz trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej w Czarncy, przygotowany przez panią Urszulę Wiśniewską. Na tle śnieżnej scenerii (przyg. Beata Słowik) wyśpiewali Kling Glöckchen.
Wprawdzie za oknem nie ma jeszcze śniegu, mróz nie skwierczy pod stopami, jednakże serca ludzi często biją chłodem…..o prawdziwych wartościach w życiu człowieka opowiedzieli uczniowie klas IV-VI SP w Czarncy, przedstawiając współczesną wersję jasełek. Scenariusz przygotowany przez opiekunkę grupy - panią Lidię Kobyłkę nie tylko wzbogacił konkurs, ale również uświadomił nam, że musimy się na chwilę zatrzymać, popatrzeć na siebie i innych i dostrzec to, co naprawdę w życiu ważne - miłość.
Konkurs przebiegał w 3 kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa - 4 osoby, Gimnazjum-9 osób i Szkoły Ponadgimnazjalne – 7 osób: w sumie 20 uczestników, którzy prezentowali na scenie znajomość języka niemieckiego, umiejętności wokalne, promując tym samym wartość nauki języków obcych. Jury w składzie: przewodniczący jury Piotr Mikuła, członkowie Agnieszka Antońska oraz Krzysztof Kupczyk ocenili i wyłonili najlepszych wokalistów.
Zwycięzcami w najmłodszej grupie wiekowej zostali:
I miejsce-Julia Kościołek SP Czarnca
II miejsce-Nel Wlodarska SP Krasocin
III miejsce- Kinga Knap SP Oleszno
W kolejnej kategorii wiekowej- gimnazjum laureatami zostali:
I miejsce - Hubert Bąk PG Nr 1 Włoszczowa
II miejsce- Katarzyna Szczepańska PG Oleszno
III miejsce – Weronika Stachura PG Kluczewsko
Spośród licealistów zwyciężyli:
I miejsce Katarzyna Stramska ZSP Nr 2 Włoszczowa
II miejsce Wiktoria Zawada I LO Włoszczowa
III miejsce Jakub Adamus ZSP Nr 2 Włoszczowa.
Dopełnieniem artystycznej oprawy był pokaz grupy tanecznej dziewcząt z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie przygotowanej przez panią Annę Kasprzyk. Uczennice zaprezentowały swoje umiejętności taneczne w radosnych rytmach świątecznych pastorałek.
Nie sposób pominąć ludzi o otwartym sercu, sponsorów i partnerów, którym jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania:
Urząd Gminy Włoszczowa,
Starostwo Powiatowe we Włoszczowie,
Szkoła Podstawowa w Czarncy,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie,
Zakład Piekarniczy Józef Ochocki Włoszczowa
Przetwórstwo Mięsa „Marboj” Marek Suliga
Stolbud Coronea Group Włoszczowa
Warsztat Inspiracji – Ewa Kowalska Włoszczowa
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe OLTRANS Ireneusz Bąk Włoszczowa
Hurtownia chemiczna Karolina Włoszczowa
Księgarnia Kaja Włoszczowa,
Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Rafmal – Rafał Orlikowski Włoszczowa
studio urody Serene Urszula Palacz Włoszczowa
Zakład Fotograficzny FOTO JK – Jerzy Kowalski Włoszczowa
Zakład Poligraficzny Łukasz Nowak Włoszczowa
Language Akademy oraz Klub Urwisa Dorota Adamczyk Włoszczowa
sklep My Center Paweł Bąk Włoszczowa
Grupa LOTOS S.A. Michał Sobański
Basen NEMO Włoszczowa
Dom Kultury WłoszczowaPizzeria Halo Pizza Ewa Batko Włoszczowa
kawiarnia Mała Czarna Anita Chyb Włoszczowa
Księgarnia Magia Książek Agnieszka Szymczyk Włoszczowa.
Wszystkich uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
REGULAMIN V POWIATOWY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK W JĘZYKU NIEMIECKIM
I. ORGANIZATOR: Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy
oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we WłoszczowieII. TERMIN I MIEJSCE KONKURSU: 17.12.2015r. , Dom Kultury we Włoszczowie
III.CEL KONKURSU:
propagowanie nauki języków obcych,-
propagowanie kultury muzycznej, upowszechnianie kolęd i pastorałek w języku niemieckim,
-
promocja młodych talentów oraz ich osiągnięć wokalnych,
-
umożliwienie twórczej konfrontacji osiągnięć wykonawców,
-
wymiana pomysłów i doświadczeń w pracy artystycznej,
-
zrównoważony rozwój
-
integracja środowisk szkolnych, samorządowych
IV. ADRESACI KONKURSU:
- uczniowie szkół podstawowych
- uczniowie gimnazjum,
- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
V. ZASADY UCZESTNICTWA:
- uczestnicy prezentują jedną kolędę lub pastorałkę w języku niemieckim (śpiew „na żywo” do podkładu muzycznego), której czas trwania nie przekracza 5 minut,
- gatunek muzyczny dowolny,
- podkład muzyczny powinien być zarejestrowany na płycie CD w formacie MP3 lub Audio lub pendrive,
- nośnik powinien zawierać tylko utwór przeznaczony do prezentacji,
- nośnik powinien być opisany (tytuł utworu, autor, imię i nazwisko uczestnika),
- uczestnicy konkursu mogą wzbogacić swój występ o choreografię, kostium, rekwizyt, itp.,
- nieprawidłowo zarejestrowany podkład uniemożliwia występ,
- zgłoszenia prosimy dostarczyć do dnia 05 grudnia 2015r. na adres: ZSP Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie ul. Koniecpolska 40 lub na adres e-mail: zsp2niemiecki62@interia.pl
- zgłoszenie powinno zawierać nośnik oraz wypełnioną kartę zgłoszeniową,
- uczestnicy występują solo.
VI. OCENA:
Prezentacje oceniane będą przez jury w/w kategoriach wiekowych.
Jury oceniać będzie:
-
walory głosowe
-
poprawność wymowy (poziom języka)
-
własną interpretację kolęd
-
muzykalność
-
poczucie rytmu
-
dobór repertuaru
-
ogólny wyraz artystyczny
VII. TERMIN KONKURSU:
17 grudnia 2014r. w Domu Kultury we Włoszczowie
Przesłuchania odbędą się w trzech grupa wiekowych:
I grupa: – uczniowie szkoły podstawowej
II grupa – uczniowie gimnazjum
III grupa – uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej.
VIII. NAGRODY:
Każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom uczestnictwa, dla laureatów przewidziane są nagrody rzeczowe.
Organizatorzy:
Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie