• Święto Patrona Szkoły

• „Godzina za godziną niepojęcie chodzi, był przodek, byłeś ty sam, potomek się rodzi……” cytatem z utworu „Krótkość żywota” Daniela Naborowskiego Dyrektor Szkoły, Magdalena Michałek powitała gości, którzy w dniu 13 lutego 2015r. przybyli na uroczystą Galę z okazji Święta Patrona Szkoły – Hetmana Stefana Czarnieckiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością znamienici goście, między którymi znaleźli się Starosta Powiatu Włoszczowskiego, Burmistrz Gminy Włoszczowa, Ks. Proboszcz parafii Czarnca, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Rzecznik Gminy Włoszczowa, Dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej Szkół i Przedszkoli oraz pracownicy Urzędu Gminy Włoszczowa, Dyrektor Lokalnej Grupy Działania „Region Włoszczowski”, Prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego oraz członkowie Towarzystwa, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie, Dyrektorzy Szkół powiatu włoszczowskiego, nauczyciele emeryci, dziadkowie i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Czarncy.

Na wstępie uroczystości Dyrektor Szkoły przedstawiła krótki rys historyczny naszego Patrona, „który mimo, iż odszedł 350 lat temu, wciąż żyje w naszej pamięci… Znamy go z lekcji historii, wiemy o wielu stoczonych zwycięskich bitwach, o wspaniałym kunszcie dowódczym i talencie strategicznym… jako bohater Narodowy zapisał się na trwałe w kartach historii Polski, a jego nazwisko dumnie wybrzmiewa w Hymnie Narodowym…. Obecny w literaturze, malarstwie, uwieńczony w postaci rzeźb, jest patronem wielu szkół, w tym również naszej, która stanowi żywy pomnik jego pamięci.”

Następnie, jak na sarmackie czasy przystało, usłyszeć można było symboliczne „Poloneza czas zacząć” w wykonaniu dziadków, rodziców, młodzieży oraz najmłodszych uczniów szkoły – przedszkolaków i pierwszoklasistów. Tancerze przebrani w epokowe stroje – zwłaszcza ci najmniejsi, zachwycili zebranych gości. W programie pt. „Telewizja śniadaniowa” uczniowie i absolwenci szkoły w humorystyczny sposób przedstawili sylwetkę oraz życiorys Hetmana Stefana Czarnieckiego, który wraz z rodziną – małżonką Zofią oraz córkami Aleksandrą Katarzyną i Konstancją Joanną przybył do studia na specjalne zaproszenie.
        Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno – muzyczny, poświęcony postaci Wielkiego Polaka oraz jego rodzinnej Czarncy, w którym mogliśmy usłyszeć wiersze i piosenki regionalnych artystów.

Dzisiaj nasz Patron mógłby z dumą powtórzyć  za Horacym: „Nie wszystek umrę, wiele jeszcze ze mnie tu zostanie poza grobem…”, o czym mogli się przekonać wszyscy, którzy przybyli na naszą Galę Hetmańską, zwiedzając Centrum Edukacji
        i Kultury im. Hetmana Stefana Czarnieckiego, po którym z dumą oprowadzał Pan Zygmunt Fatyga.

Dyrektor Szkoły, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie składają serdeczne podziękowania wszystkim gościom za obecność, będącą wyrazem wzajemnej współpracy, życzliwości, a także poczucia wspólnoty naszej małej ojczyzny.

Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy w różnorodny sposób przyczynili się do uświetnienia Gali Hetmańskiej,
        a szczególności Panu Burmistrzowi, Grzegorzowi Dziubkowi,  Lokalnej Grupie Działania za ufundowanie wypożyczenia strojów – podziękowania dla Pana Dyrektora – Cezarego Hucia, Fundacji Jesteśmy Blisko, Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego, a w szczególności dla Pana Prezesa Zygmunta Fatygi, Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr2, Panu Markowi Ledwochowi, Pani Dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno – Rekreacyjnego, Jolancie Tyjas, Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 , Panu Wiesławowi Piechowi.

Pani Dyrektor dziękuje wszystkim nauczycielom, którzy z wielkim sercem  zaangażowali się w pracę na rzecz święta, dziękuje pracownikom szkoły, rodzicom i dziadkom składa szczególne podziękowania za dołożenie wszelkich starań w uatrakcyjnienie uroczystości. Nie sposób naturalnie pominąć uczniów i absolwentów szkoły, którzy pod opieką Pani Katarzyny Andzel przygotowali wspaniałą ucztę duchową.

• Czarnca
        ul. Szkolna 16a
        29 -100 Włoszczowa
        29-100 Czarnca