ZDROWIE ŁĄCZY POKOLENIA
24. września br. świętowaliśmy happening zdrowia pod hasłem „Zdrowie łączy pokolenia”, nad którym patronat honorowy objął Burmistrz Gminy Włoszczowa, Pan Grzegorz Dziubek. Impreza została zorganizowana ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Swoją obecnością zaszczycili nas w tym dniu:
Pan Sławomir Owczarek - zastępca Burmistrza Gminy Włoszczowa,
Pan Mirosław Koćwin – Sołtys Wsi Czarnca
Pan Zygmunt Fatyga – Prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego
Pani Jolanta Tyjas - Dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno - Rekreacyjnego
Pani Anna Adamczyk - Dyrektor Biblioteki Publicznej we Włoszczowie
Pan Andrzej Kiedrzynek - Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie
Pani Dorota Adamczyk – Klub Urwisa & Language Academy
Celem naszego przedsięwzięcia było zwiększenie społecznej świadomości na temat zdrowego stylu życia, na który składa się świadome odżywianie, zdrowa żywność, właściwe nastawienie psychiczne, regularne ćwiczenia fizyczne oraz ćwiczenia relaksacyjne, a także właściwa ilość snu. Zdrowy styl życia to zachowania, czynności, nawyki i przekonania nabywane przez całe życie. Mają na niego wpływ członkowie rodziny, przyjaciele, grupy rówieśnicze, szkoła, media. Wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, który zaczyna się od wewnetrznej potrzeby zmiany swojego życia na lepsze. Warto go jak najszybciej rozpocząć i małymi krokami eliminować zachowania, które są dla nas szkodliwe. Chcemy przekonać wszystkich, że czas na zdrowie jest właśnie teraz! Ideą naszego happeningu jest połączenie pokoleń w celu promowania zdrowego stylu życia: „Bo trudno jest przestrzegać zasad zdrowego życia
w pojedynkę - najlepiej działać w grupie, rodzinie, szkole, wspierając się wzajemnie
i wymieniając doświadczeniami”.
Całą imprezę rozpoczynał rajd rowerowy pod doświadczonym okiem Pana Michała Pioruna, w którym udział wziął m.in. Pan Wiceburmistrz – Sławomir Owczarek. Uczestnicy mieli do pokonania trasę Włoszczowa – Wola Wiśniowa – Kąty – Czarnca.
Program naszego happeningu był bardzo urozmaicony. Gościliśmy w tym dniu Panią Aleksandrę Włodarczyk
z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Włoszczowie, która za pomocą smokolizera badała zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także Panią Annę Piątek, która dokonywała pomiarów ciśnienia tętniczego,
oraz poziomu cukru we krwi. Wszyscy wiemy, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Szkoła Podstawowa w Czarncy od lat współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, dlatego nie zabrakło w tym dniu przedstawiciela ŚCO: Pani Joanna Chądzyńska udzielała informacji dotyczących profilaktyki chorób nowotworowych oraz przekazywała materiały edukacyjne.
Dzięki uprzejmości naszych partnerów mogliśmy degustować same zdrowe posiłki, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Czarncy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego oraz Zastavę Bistro – Państwa Renatę i Radosława Plebanek. Dużym powodzeniem cieszyły się również potrawy grill-fit, przygotowane przez pracowników szkolnej stołówki.
Już Hipokrates głosił teorię: „Niech twoje pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. W myśl tej teorii uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 wraz z opiekunkami przeprowadziły wspaniałe warsztaty kulinarne, dzięki którym rodzice i dzieci mogli się przekonać, że przygotowanie zdrowego posiłku nie wymaga dużego nakładu czasu i nie jest trudne.
Adekwatnym do pogody, która nas nie rozpieszczała, punktem programu była krótka prelekcja Pani Lucyny Wojtasińskiej z Zielarni „Na zdrowie” na temat naturalnych sposobów wzmacniania odporności, gdyż jak mawiał Paracelsus „Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami”. Dzięki uprzejmości Pani Moniki Kozieł z Pasieki Nieznanowice mogliśmy degustować wspaniały naturalny probiotyk – miód własnej produkcji.
Niezwykle interesującym punktem naszego happeningu był wywiad z uczniem ZSP Nr2, Przemkiem Jandułą, któremu udało się zrzucić ponad 30 kilogramów. Już bowiem Bertrand z Szirazu mawiał: Najlepszy sposób zachowania zdrowia nie jeść, gdy się nie chce i przestać jeść, gdy jeszcze jest chęć do jedzenia.
Na naszej imprezie nie mogło zabraknąć również aktywności fizycznej. Serdecznie dziękujemy Zumbestiom TJE, które poprowadziły dla nas fantastyczne warsztaty zumby, rozgrzewając towarzystwo w każdym wieku. Cytując za Wojciechem Oczko:” Ruch jest
w stanie zastąpić prawie każdy lek ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”, dlatego też dzieci, młodzież i dorośli mogli wziąć udział w licznych konkurencjach sportowych, m. in. strzały na bramkę, rzut do celu, rzuty beretem itp., a także sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia podczas Quizu.
Happening uświetniły występy naszych najmłodszych: dzieci z oddziału przedszkolnego oraz trzecioklasistów, którzy przekonywali wszystkich o mocy witaminek zawartych w owocach i warzywach.
Gwiazdami naszego happeningu byli włoszczowscy artyści, Kuba Adamus, uczestnik programu The Voice of Poland oraz Katarzyna Stramska.
Najmłodszych uczestników zabawiali animatorzy z Klubu Urwisa, organizując ciekawe zajęcia, m.in. kuglarstwo balonikowe i malowanie buziek.
Dyrekcja oraz grono pedagogiczne składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie, a mianowicie:
Gmina Włoszczowa
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
Zielarnia „Na zdrowie”
Zastava Bistro
Pasieka Nieznanowice
Koło Gospodyń Wiejskich w Czarncy
Powiatowe Centrum Kulturalno – Rekreacyjne we Włoszczowie
Klub Urwisa & Language Academy
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna we Włoszczowie
Ośrodek Sportu i Rekreacji Włoszczowa
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wspierały nas w przygotowaniu i rozpropagowaniu Happeningu Zdrowia, a w szczególności Pani Beacie Wójcik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, która w zeszłym roku zapoczątkowała tą inicjatywę, organizując I Powiatowy Festyn Zdrowia.
Podziękowania dla naszych wspaniałych konferansjerów - Moniki Duszy i Kuby Adamusa.