
Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się
do życia wiosny,
pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz wszelkiej pomyślności
życzą
Dyrektor, Rada Pedagogiczna
i Uczniowie

Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się
do życia wiosny,
pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz wszelkiej pomyślności
życzą
Dyrektor, Rada Pedagogiczna
i Uczniowie
W dniu 19 marca 2017r. przed Szkołą Podstawową im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych partyzantów ziemi włoszczowskiej w bitwie na Zwierzyńcu.
Na uroczystość przybyli kombatanci ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, władze Starostwa Powiatowego we Włoszczowie: wicestarosta – Zbigniew Krzysiek, Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek, z-ca komendanta Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie – kom. Marek Gaj oraz poczty sztandarowe ze szkół powiatu włoszczowskiego.
Po powitaniu zgromadzonych gości przez panią dyrektor szkoły Magdalenę Michałek przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową, a następnie absolwenci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Czarncy przedstawili historię wydarzeń sprzed 73 lat.
„…W 1944 roku, Komendant „Marcin” Mieczysław Tarchalski, chcąc poprawić skąpe wyposażenie oddziałów leśnych oraz terenowych placówek Armii Krajowej, postanowił dokonać w nocy z 18 na 19 marca napadu na magazyny i sklepy niemieckie we Włoszczowie, zaopatrujące ich armię i terenowe władze administracyjno-gospodarcze. Po zakończeniu akcji jedna z grup partyzanckich pod dowództwem por. Zenona Siudy „Wolta” przybyła na gajówkę Zwierzyniec. Nad ranem na śpiących partyzantów uderzyła grupa pościgowa Niemców i Ukraińców. W wyniku nierównej walce oddział „Wolta” został rozbity. Zginęło 11 partyzantów, a Niemcy odzyskali część zabranych towarów. Zwłoki partyzantów po wyzwoleniu zostały pochowane na cmentarzu parafialnym we Włoszczowie…”
Po wysłuchaniu montażu słowno-muzycznego zgromadzeni goście w skupieniu wysłuchali Apelu Poległych, który został odczytany przez Marcina Drążyka Prezesa Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą w intencji poległych 19 marca 1944r. partyzantów.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy
oraz
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
serdecznie zapraszają
na uroczystość obchodów 73-tej rocznicy bitwy na Zwierzyńcu
w dniu 19 marca 2017r. o godzinie 1030
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
1030-1115 Zebranie Pocztów Sztandarowych przed budynkiem
Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy
Powitanie przybyłych gości
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Tablicą Pamiątkową
Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów SP w Czarncy
Przemówienia zaproszonych gości
Apel Poległych
Przemarsz do kościoła
1130 Uroczysta Msza Św. celebrowana przez ks. Prob. Wiesława Balca
1230 Poczęstunek na stołówce w Szkole Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy
W dniu 28 lutego uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii, której tematem było "Rzymskie imperium i tradycje antyku". Prowadzący w bardzo przystępny sposób opowiedzieli o początkach starożytnego Rzymu oraz jego rozwoju. Największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja obyczajów i kultury epoki, szczególnie ta dotycząca dawnych narzędzi tortur.
Babciu i Dziadku !
W dniu Waszego święta życzymy Wam :
A - abyście zawsze byli uśmiechnięci...
B - by troski Was omijały...
C – ciepłych uśmiechów...
D – dużo zdrówka...
E – ekstra humoru...
F – fantastycznych przeżyć...
G – gości od święta...
H – herbaty z cytrynką...
I – i jeszcze...
J – jak najmniej siwych włosów...
K – kochających wnuków...
L – listów z serduszkiem...
M – miłości...
N – na niepogodę kolorowego parasola...
O – odrobinkę szaleństwa...
P – pysznego ciasta...
R – radości...
S – sukcesów wszelkich...
T – tylko miłych dni...
U – ulubionej książki do poduszki...
W – wyjątkowych ludzi dookoła Was...
Z – zostańcie z nami 100 lat!!!
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole to szczególna uroczystość, podczas której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków. Licznie przybyli goście zasiedli przy stołach zastawionych słodkościami
i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami życząc udanej zabawy. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po złożeniu życzeń wnukowie wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków . Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków z oddziału przedszkolnego, a także przedstawienie teatralne bajki „O rybaku i złotej rybce”, przygotowanym przez dzieci z klasy pierwszej i drugiej. Następnie wnukowie zaprosili wszystkich gości do wspólnej zabawy przy muzyce. Mamy nadzieję, że Nasi Drodzy Goście miło spędzili czas i na długo ten dzień zapadnie w ich pamięci.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków, jak w tym dniu.
Gorące słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali ogromną pomoc w przygotowaniu imprezy.
Piątek, 3 lutego
Ostatni dzień naszego zimowiska spędziliśmy bardzo aktywnie. Wybraliśmy się na lodowisko do Częstochowy, gdzie nasi podopieczni mogli spróbować swoich sił i umiejętności jazdy na łyżwach. Niby nic trudnego, podobnie jak na rolkach - twierdzili uczniowie, fantastycznie radząc sobie z nowym wyzwaniem. Kolejnym punktem wycieczki była kręgielnia i wspólna zabawa na kilku torach. Wszystkim dopisywał wspaniały humor. Galeria: http://spczarnca.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=143
Czwartek, 2 lutego
Kolejny dzień ferii w naszej szkole upłynął pod hasłem „Ruch to zdrowie”. Każdy mógł sprawdzić swoje możliwości i kondycję. Rozpoczęliśmy od „Zumby”, podczas której swoje umiejętności taneczne i ruchowe prezentowały przede wszystkim dziewczynki. Natomiast chłopcy wzięli udział w turnieju piłki nożnej.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy sportowe, gdzie liczyła się nie tylko sprawność ale również wiedza. Emocje były duże, bo każdy z uczestników chciał osiągnąć najlepsze wyniki i uzyskać wysokie miejsce. Przedstawimy zwycięzców i nagrodzonych:
* test wiedzy z kultury fizycznej: I miejsce- Andżelika Jurek – kl. IV, II miejsce – Zbigniew Wypych – kl. IV, III miejsce – Adrian Gębka kl .IV,
* rzuty piłką do kosza: I miejsce – Oskar Mikuszewski kl. IV, II miejsce – Jagoda Mikuszewska kl.III, III miejsce – Kinga Wójcik kl. V,
-kręcenie kółka hula – hop na czas: I miejsce – Dominika Jamróz kl. IV, II miejsce – Aleksandra Janiszewska kl. III, III miejsce – Adrian Gębka kl. IV. Wszystkim GRATULUJEMY!
Na koniec dzieci wzięły udział w grach i zabawach integracyjnych – gry planszowe i gra dwa ognie. Każdy z uczestników mógł się przekonać jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia. Mamy nadzieję, że uczniowie więcej czasu będą poświęcać na sport, a mniej na komputer i telewizję.
Środa, 1 lutego
Środa to kolejny dzień atrakcji w naszej szkole. W tym dniu odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dzielnicowego. Oto zwycięzcy: w kategorii chłopców I miejsce-Bartosz Sobczyk kl.VI, II miejsce-Igor Walczyk kl.V, III miejsce-Zbyszek Wypych kl.IV w kategorii dziewcząt I miejsce-Kinga Wójcik kl.V, II miejsce-Kasia Józefowska kl.V, III miejsce-Jagoda Mikuszewska kl.III. Wszystkim nagrodzonym GRATULUJEMY!!!
Uczniowie brali również udział w warsztatach plastycznych pod hasłem ,,Świat w barwach tęczy”. Efektem ich pracy jest wspólne, małe ,,dzieło sztuki”, które prezentujemy na zdjęciu.
Wtorek, 31 stycznia
W dniu dzisiejszym wybraliśmy się do Ostoi Dworskiej- edukacyjnej zagrody niedaleko Małogoszcza. W chacie świętokrzyskiego chłopa mogliśmy oglądać wiele naczyń, narzędzi i innych przedmiotów, którymi na co dzień posługiwali się nasi przodkowie. W takiej scenerii uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób pomóc ptakom w okresie zimowym i nauczyli się przygotowywać „domową” karmę. Następnie przyszedł czas na zajęcia w terenie, które polegały na odnalezieniu tropów zwierząt i rozpoznaniu, kto lub co je pozostawiło. Potem w cieple ogniska rozgrzaliśmy się nieco, jedząc smaczne kiełbaski. Najwięcej radości sprawiły uczniom zabawy na śniegu.
Poniedziałek, 30 stycznia
Ten dzień upłynął pod znakiem zdrowego stylu życia i sposobów odżywiania. Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Lucynie Grzesińskiej z ZSP Nr 3, która w ciekawy sposób przedstawiła ważne informacje na temat wielu dobroczynnych właściwości jogurtów naturalnych (m.in. probiotyk, doskonałe żródło białka i wapnia, witamin A i B), stanowiących jednoczesnie wspaniałą bazę dla pysznych koktajli. Pani Lucyna opowiedziała również uczestnikom zimowiska o roli składników odżywczych, zawartych w owocach i warzywach. Następnie uczniowie przystąpili do warsztatów kulinarnych, saodzielnie przygotowując koktajle. Dziękujemy za wsparcie hurtowni owoców i warzyw ALDI FRESH oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie.
KIERMASZ ZDROWYCH POMYSŁÓW
|
Dzień Tygodnia / Godziny zajęć |
Rodzaj zajęć |
Opiekunowie |
|
Poniedziałek 30.01.2017r. 9:00 – 12:30 |
Śniadanie Spotkanie i warsztaty z Edukatorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – p. Beatą Wójcik nt. „Zdrowo żyję” Konkursy żywieniowe: Czy znasz ten smak? / Zdrowy koktajl witaminowy Warsztaty kulinarne z udziałem rodziców/opiekunów oraz prezentacja zdrowych przepisów, wspólne przygotowywanie zdrowych przekąsek, degustacja przygotowanych potraw i rozdanie nagród |
Anna Brown-Bułatowicz
Katarzyna Andzel
|
|
Wtorek 31.01.2017r. 9:00 – 14:00
|
Śniadanie Wycieczka wyjazdowa do Ostoi Dworskiej – warsztaty, zabawy, połączona z kuligiem i ogniskiem Powrót do Czarncy i zakończenie zajęć.
|
Lidia Kobyłka Urszula Wiśniewska
|
|
Środa 01.02.2017r. 9:00 – 12:30 |
Śniadanie Spotkanie z policjantem i krótka pogadanka Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dzielnicowego, wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród. Warsztaty plastyczne pod hasłem „Świat w barwach tęczy” |
Beata Słowik Maria Kościołek |
|
Czwartek 02.02.2017r. 9:00 – 12:30 |
Śniadanie Zumba – zajęcia taneczne Turniej piłki nożnej, aerobik, gry planszowe, gry i zabawy integracyjne, konkursy sportowe – wiedzy o sporcie, dwa ognie i inne, podsumowanie i rozdanie nagród
|
Agnieszka Standerska Emilia Zawada
|
|
Piątek 03.02.2017r. 9:00 – 14:30 |
Śniadanie Wycieczka wyjazdowa na lodowisko i kręgle Powrót ok. godz. 14:30 – 15:00
|
Grzegorz Basoń Iwona Świetlik
|
O tym, że lekcje przyrody nie muszą być nudne, przekonali się nasi uczniowie w czwartek, 19 stycznia, podczas pokazów pt. „Czy to magia?? Nie, to czysta nauka”. Grupa animatorów przygotowała dla nich kilka doświadczeń
i eksperymentów związanych z naukami przyrodniczymi. Zaproszono do nich także naszych uczniów. Ogromne poruszenie wywołał pokaz, podczas którego uczennicy klasy III- Zuzi- zapaliła się dłoń. Wszystko oczywiście było pod kontrolą, a naszej bohaterce nawet „włos nie spadł z głowy”. Te i wiele innych doświadczeń, które uczniowie zobaczyli, udowadnia, że nauka nie musi być tradycyjna i nudna.
UWAGA!!!
Od stycznia 2017r. ulegają zmianie godziny pracy świetlicy
Poniedziałek 12:30 – 15:00
Wtorek 12:30 – 14:30
Środa 12:30 – 15:00
Czwartek 12:30 – 15:00
Piątek 12:30 – 14:00
VI edycja Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek
w Języku Niemieckim
Za oknem mróz i pierwsze płatki śniegu, ulice, domy, witryny sklepowe przyozdobione pięknym oświetleniem. Wokoło unosi się zapach piernika, świątecznych potraw i choinki.. Media coraz częściej przypominają nam o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, emitując kolędy i pastorałki. W ten cudowny nastrój wprowadzili nas uczestnicy VI edycji Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w języku niemieckim „ Kling Glöckchen klingelingeling...”
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Burmistrz Gminy Włoszczowa pan Grzegorz Dziubek oraz Starosta Powiatu Włoszczowskiego pan Jerzy Suliga. Organizatorami konkursu były lokalne szkoły noszące imię Hetmana Stefana Czarnieckiego- Szkoła Podstawowa w Czarncy (pani Magdalena Michałek) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie (pani Katarzyna Bąk).
Dźwiękami tytułowych dzwoneczków na scenie włoszczowskiego Domu Kultury rozpoczął się występ przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Czarncy, przygotowany przez panie Urszulę Wiśniewską oraz Annę Wójcik.
Wprawdzie za oknem nie ma jeszcze śniegu, jednakże serca ludzi często biją chłodem…..o prawdziwych wartościach
w życiu człowieka opowiedzieli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie przedstawiając współczesną wersję jasełek. Scenariusz przygotowany przez panią Renatę Kaczmarską- nauczycielkę języka polskiego nie tylko wzbogacił konkurs, ale również uświadomił nam, że musimy się na chwilę zatrzymać, popatrzeć na siebie
i innych, i dostrzec to, co naprawdę w życiu ważne – miłość, przyjaźń, dobro.
Konkurs przebiegał w 3 kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa - 4 osoby, Gimnazjum- 11 osób i Szkoły Ponadgimnazjalne – 6 osób: w sumie 21 uczestników, którzy prezentowali na scenie umiejętności wokalne i językowe, promując tym samym wartość nauki języków obcych. Jury w składzie: przewodniczący jury Piotr Mikuła, członkowie Martyna Smaga, Katarzyna Olszak, Rafał Bednarczyk oraz Grzegorz Dudkiewicz ocenili i wyłonili najlepszych wokalistów.
Zwycięzcami w najmłodszej grupie wiekowej zostali:
I miejsce-Marika Włodarska SP Krasocin
II miejsce-Paulina Żołnierczyk SP Czarnca
III miejsce- Julia Kowalczyk SP Oleszno
W kolejnej kategorii wiekowej- gimnazjum laureatami zostali:
I miejsce – Katarzyna Szczepańska PG Oleszno
II miejsce- Zuzanna Bełtowska PG Nr 2 Włoszczowa
III miejsce – Iwona Piech PG Kurzelów
Spośród licealistów zwyciężyli:
I miejsce Julia Orlikowska I LO Włoszczowa
II miejsce Jakub Adamus ZSP Nr 2 Włoszczowa
III miejsceKatarzyna Kwiecień ZSP Nr2 Włoszczowa
Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest strojenie choinki. Taką atrakcję przygotowali dla nas nauczyciele Architektury Krajobrazu z ZSP Nr 2 we Włoszczowie, którzy ogłosili konkurs na EKO OZDOBĘ CHOINKOWĄ, wykonaną z materiałów odpadowych.
Laureaci tego konkursu ubierali choinkę, ufundowaną przez Nadleśnictwo Włoszczowa, własnoręcznie przygotowanymi EKO-Ozdobami, a nagrody wręczyła pani Monika Kaczmarska - pomysłodawca oraz przewodniczący konkursu.
Nie sposób pominąć ludzi o otwartym sercu, sponsorów i partnerów, którzy po raz kolejny wsparli nasze przedsięwzięcie, i którym składamy jeszcze raz serdeczne podziękowania:
Urząd Gminy Włoszczowa,
Starostwo Powiatowe we Włoszczowie,
Szkoła Podstawowa w Czarncy,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 we Włoszczowie,
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa
Przetwórstwo Mięsa „Marboj” Marek Suliga
Stolbud Koronea Group Włoszczowa
Szkoła Językowa Language Akademy oraz Klub Urwisa Dorota Adamczyk Włoszczowa
Warsztat Inspiracji – Ewa Kowalska Włoszczowa
Basen NEMO Włoszczowa,
PHU OLTRANS Ireneusz Bąk Włoszczowa
Hurtownia chemiczna Karolina Włoszczowa
PHU Rafmal Rafał Orlikowski Włoszczowa
Studio urody Serene Urszula Palacz Włoszczowa
Zakład Fotograficzny FOTO JK Jerzy Kowalski Włoszczowa
Zakład Poligraficzny Łukasz Nowak Włoszczowa
Sklep My Center Paweł Bąk Włoszczowa
Pizzeria Halo Pizza Ewa Batko Włoszczowa
Salon Urody M – LORE Marzena Cyżowska
Księgarnia Magia Książek Agnieszka Szymczyk Włoszczowa
Szczególne podziękowania kierujemy również w stronę uczniów i nauczycieli Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ZSP Nr 2 we Włoszczowie, którzy własnoręcznie upiekli świąteczne choinki piernikowe. Zostały one wręczone nauczycielom oraz opiekunom uczestników konkursu.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
W krainie Świętego Mikołaja...
13 grudnia udaliśmy się do Domu Kultury we Włoszczowie na spektakl tetralny. "Mikołaj spełnia sny" to baśń muzyczna, która wprowadziła dzieci w okres świąteczny. Przepiękna, humorystyczna, a zarazem wzruszająca opowieść o ponadczasowych wartościach takich jak wiara w Świętego Mikołaja oraz w dobro, które zawsze zwycięża zło.
Uczniowe klasy I, II, III, IV oraz odziału przedszkolnego z dużym zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie
w wykonaniu aktorów teatru Muza z Łodzi. Dzieci brały czynny udział w spektaklu odpowiadając na zagadki Mikołaja, śpiewały piosenki.
W krainie Świętego Mikołaja figlarne skrzaty pakują prezenty. Nad wszystkim czuwa groźna Pani Inspektorka Kontrolka. Prezenty gotowe, czas wyruszać w drogę, lecz....Św. Mikołaj zniknął. Superman Rudolf wyrusza do Krainy Zaczarowanego Dzwoneczka. Wszystko teraz zależy od dzieci, które jeśli wierzą w Św. Mikołaja, to on na pewno do nich przyjdzie. Bo Św. Mikołaj naprawdę istnieje. I oto zjawia się oczekiwany gość. Zaczyna się zabawa ze śpiewem,
a na koniec każde dziecko dostaje prezent od Mikołaja.Tym optymistycznym akcentem kończy się baśń. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń opuszczali salę kinową.
6 grudnia br. zawitał w naszej Szkole Mikoła. Zgodnie z tradycją tego dnia wszyscy uczniowie zostali obdarowani drobnym upominkiem. Dodatkową niespodzianką przygotowaną przez Radę Rodziców był cyrk O'Bibolando. Zawawy i akrobacje w wykonaniu klowna wywoływały salwy śmiechu, ale kolejny punkt programu okazał się jeszcze ciekawszy. Był to taniec z wężem, którego po występie uczniowie mogli dotknąć. To na pewno niezapomniane wrażenie.
Mamy nadzieję, że upominki mikołajkowe spodobały się naszym uczniom.
W dniu 28 listopada 2016r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne zorganizowane przez Akademię Promocji Ratownictwa. Celem zajęć było kształcenie umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami i problemami mogącymi mieć szkodliwy wpływ na zdrowie oraz pierwsza pomoc w trudnych przypadkach. Pani psycholog Marzena Dudek
w formie bajkoterapii opowiedziała o skutkach nadmiernego używania telefonów komórkowych oraz komputerów. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących pierwszej pomocy u poszkodowanego nieprzytomnego oddychającego oraz poszkodowanego nieoddychającego. Dzieci z wielką uwagą słuchały prelekcji, zarówno Pani Psycholog i Ratowników, wykazując potem zaangażowanie w ćwiczenia pierwszej pomocy, przy nadzorze instruktorów.

23 listopada br. zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję profilaktyczno - prozdrowotną „Śniadanie na dobry początek dnia”, która ma uświadomić dzieciom i dorosłym, jak ważną rolę w odżywianiu odgrywa spożywanie śniadania.
Nasi uczniowie wspólnie ze swoimi rodzicami i wychowawcami przygotowali zdrowe potrawy, które ich pociechy jadaja na śniadanie. Zaangażowanie uczniów i rodziców przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Na śniadaniowym stole pojawiła się prawdziwa uczta dla oka i dla podniebienia. Zanim jednak przystąpiliśmy do wspólnej degustacji pysznych dań, uczniowie posłuchali informacji, czym jest śniadanie i jakie daje nam korzyści. Kolorowe i smaczne potrawy najpierw oczarowały nas swoim wyglądem, a następnie znikały jedzone z apetytem.
Chcemy bardzo serdecznie podziękować rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu akcji. Jednocześnie dziękujemy naszym sponsorom: piekarni "Weronika" - J.A. Olak z Kurzelowa, masarni "Marboj" - M. Suliga z Nieznanowic oraz hurtowni owoców i warzyw "Aldi Fresh".
Więcej zdjęć w galerii: https://spczarnca.edupage.org/album/?#gallery/132
W dniu 28 października o godzinie 19.00 rozpoczęło się po raz pierwszy w naszej szkole „Nocne czytanie”, które było podsumowaniem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Miało ono na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa wśród dzieci. Pomysł spędzenia nocy w szkole spodobał się uczniom i rodzicom. Sala noclegowa mieściła się w świetlicy, do której dzieci przyniosły karimaty, śpiwory i poduszki. Zanim jednak uczniowie i opiekunowie poszli spać, czytali na głos książki, m.in. Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton: Savoir vivre dla dzieci”, „Powrót Bartusia, czyli co to znaczy po raz drugi”, „Kopciuszka”. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na piętro budynku do Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego na „Nocne zwiedzanie”. Akcja zakończyła się w sobotę o godzinie 8.00. Uczniowie już dopytują, kiedy znów będą mogli wziąć udział w „Nocnym czytaniu”.
W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do programu „Zdrowo jem, więcej wiem!", który jest częścią jednego z najważniejszych programów edukacyjnych Fundacji Banku Ochrony Środowiska „Aktywnie po zdrowie".
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem,
a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej
w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie
i regularną aktywność fizyczną.
Adresatem programu są wszystkie grupy społeczne. Program ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie nauczycielom, rodzicom oraz dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną. http://www.zdrowojem.fundacjabos.pl/
Wychowawcy klas 0- III będą prowadzili w klasach zajęcia, konkursy oraz prezentacje nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.
Uczniowie kl. I-II rozpoczęli cykl zajęć z projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Wszyscy przynieśli do szkoły owoce i warzywa, z których powstała wspaniała wystawa. Dzieci podzieliły je na 5 grup kolorystycznych i dowiedziały się, jakie witaminy zawierają poszczególne warzywa i owoce. Podczas lekcji uczniowie m.in. zaprezentowali w grupach wiersze o owocach i warzywach i wzięli udział w konkursach: smaku „Czy wiesz, co jesz?” oraz dotyku „Czy wiesz, co to jest”. Wybrały owocowo – warzywnego króla. Następnie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa przygotowała kolorową i smaczną surówkę warzywną, a druga wyśmienitą sałatkę owocową. Zajęcia uświadomiły uczestnikom, że owoce i warzywa mają dużą wartość odżywczą, a ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna.
Uczniowie klasy trzeciej w ramach realizacji pierwszego etapu działąń na lekcjach poświęconych tematyce "Warzywa i owoce na co dzień i od święta" rozpoznawały warzywa i owoce po kształcie, zapachu i smaku. Dzieci poznały ich wartości odżywcze. Przygotowały przedstawienie "Na straganie". Prezentowały wymyślone i napisane przez siebie wierszyki, zagadki i historyjki o owocu lub warzywie. Wspólnie w grupach wykonały plakaty zachęcające do spożywania ich zamiast słodyczy.
Z przyniesionych produktów zrobiły smaczną sałatkę owocową i surówkę warzywną. Została wykonana wystawka
w kąciku przyrodniczym. Wszyscy wspólnie zaangażowali się w zbieranie "Świeżaków"- pluszaków warzyw i owoców za zdobyte punkty. Pluszaki służą do zabawy, prezentowania scenek i przedstawień. Każdy uczestniczył w grach
i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.
We wszystkie te działania aktywnie angażowali się rodzice.
Kolejna Edycja Warsztatów KinoSzkoła
„Sukces polega na tym, by iść od porażki do porażki nie tracąc entuzjazmu”. Winston Churchill
W dniu 25 października uczniowie klas IV-VI po raz pierwszy w tym roku szkolnym mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach z Cyklu Profilaktyczno-Społecznego, organizowanych przez Kino „MUZA” we Włoszczowie. Tematem prelekcji była odpowiedź na pytanie: Co nas motywuje do działania? Każdy z nas chce w życiu coś osiągnąć. Jedni chcą mieć dobre oceny, świadectwo z wyróżnieniem, drudzy pragną sukcesów sportowych, a plany innych sięgają jeszcze dalej. Jednak każdy cel - mały czy duży- wymaga od nas wysiłku. Nie osiągniemy go jeśli nie będziemy systematycznie i nieraz ciężko pracować. O takiej postawie opowiada film „Syn Winnetou”.To historia o chłopcu, który od najmłodszych lat mentalnie i duchowo jest stuprocentowym Indianinem, ale zupełnie na niego nie wygląda…
26 pażdziernika uczniowie klas I – III wraz z opiekunami udali się do Domu Kultury we Włoszczowie na pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty profilaktyczno – społeczne z Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej- KinoSzkoła. Tematem warsztatów było:"Do czego potrzebna nam wyobrażnia". Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział
w zabawie udzielając odpowiedzi na szereg pytań i zagadek. Na zakończenie obejrzeli film pt:"Jill i Joy" o przyjażni
i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu.
Powered by aSc EduPage