
„STOKROTKI” NA JARMARKU AGROTURYSTYCZNYM W TOKARNI
7 czerwca 2015r. w Muzeum Wsi Kieleckiej w skansenie w Tokarni, odbył się „X Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny”. W programie imprezy była m.in. Giełda Agroturystyczna „Swojskie klimaty – świętokrzyskie smaki”, występy zespołów folklorystycznych, folkowych, liczne pokazy i kiermasze.
Do udziału w tej corocznej imprezie zostało zaproszone Koło Gospodyń Wiejskich, które wzięło udział w konkursie kulinarnym oraz zaprezentowało swoje potrawy, ciasta i rękodzieło a także nasz szkolny zespół folklorystyczny „Stokrotki”, który wystąpił na scenie. Nasze dziewczęta wzbudziły ogromne zainteresowanie i zachwyt wśród bardzo licznej widowni. Pięknie zaśpiewały i przecudnie prezentowały się w swych strojach ludowych. Wielu spośród gości fotografowało się z nimi, nawet gość specjalny – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pani Beata Oczkowicz zachwyciła się zespołem i stanęła z nami do zdjęcia.
Z okazji Dnia Dziecka organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji z cennymi nagrodami dla najmłodszych. Było można m.in. pojeździć na byku, wydoić krowę czy uszyć dratwą koszulę XXL w ramach rodzinnego agroturnieju. Chętni toczyli fajerkę i uczestniczyli w grach, jakimi pasjonowali się ich dziadkowie. Oczywiście nasze dzieci również wzięły udział w zabawie i otrzymały wyróżnienie.
Piękna letnia pogoda, niezwykły urok skansenu i mnóstwo atrakcji spowodowały, że ta niedziela na długo zostanie w pamięci.
Nie był to pierwszy wyjazd „Stokrotek” do Tokarni. Zespół uczestniczył w kilku Jarmarkach Agroturystycznych. Pierwszy raz pojechaliśmy w 2006r. na II Świętokrzyski Jarmark, a ostatnio w 2013 roku na VII edycji, oczywiście za każdym razem w innym składzie. Dziewczęta zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie, bo młodzieżowy zespół ludowy to rzadkość, a przecież folklor świętokrzyski jest piękny i nie można dopuścić do tego, by zanikł. Przecież to nasze korzenie i historia.
W fotogalerii zamieszczamy zdjęcia z niedzieli, ale także z 2013 roku, bo obecne „Stokrotki” były tam również wtedy.
W niedzielę 7 czerwca zespół wystąpił w składzie: Julia Kościołek, Marta Żołnierczyk, Kasia Jędras, Ania Fatyga, Kinga Sikorska, Kasia Waligórska. Julia Koszyka, Klaudia Klimas i Paulina Żołnierczyk.
W 2013 roku „Stokrotki” pojechały w składzie: Magda Rajek, Wiktoria Fidera, Martyna Wypych, Ola Pianka, Dominika Sikorska, Marta Brocka, Sandra Fidera, Patrycja Koćwin, Angelika Siwiec i Klaudia Mularczyk.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojedziemy również.
Małgorzata Kotulska